Değirmisaz

Fıstık Çamı Ormanı

Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz

32 yıl boyunca aktif faaliyet gösteren kömür madenimiz rezervleri tükendikten sonra kaderine terk edilmeyerek Ahmet Ünal ve Necati Ünal kardeşler tarafından ağaçlandırma projesi başlatılmış 330.00 hektarlık alana 140.000 ağaç ile yeni bir Değirmisaz yaratılmıştır.

Üretirken Tüketmiyoruz

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan Değirmisaz’da yer alan bu orman, fıstık çamlarına ev sahipliği yapmaktadır. Birçok canlıya yeni bir yuva olması ve doğaya faydasının yanı sıra çam fıstığı üreticiliği ile ülke ekonomisine de ciddi fayda sağlamaktadır.

Fıstık çamının Kütahya da ilk defa dikilmiş olması buraya ayrı bir önem kazandırmıştır. 1992 yılında diktiğimiz fidanlar , iyi bir gelişme sağlamıştır.. Fıstık çamı hem çabuk yetişen bir ağaç türü olmasıyla hem de kozalaklardan çam fıstığı çıkartılması nedeniyle önemli bir ayrıcalığa sahiptir.

Ekonomik değeri yüksek olan fıstık çamı, ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızı beslerken aynı zamanda ekonomik olarak getirdiği fayda sayesinde ülke ekonomisine tüketmeden destek olmaktadır. Bu orman, canlılara yeni bir yuva olmakla beraber kömür madeninden kalan toprakları verimli arazilere dönüştürme ve aynı zamanda ayrı bir istihdam sağlamaktadır.